74ALVC16240DT
Part number:
74ALVC16240DT
CLASSIFICATION:
describe:
IC BUFFER INVERT 3.6V 48TSSOP
currency:
PDF:
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
  • Output Type
    3-State
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Elements
    4
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Voltage - Supply
    1.65V ~ 3.6V
  • Number of Bits per Element
    4
  • Current - Output High, Low
    24mA, 24mA