ADP3810AR-16.8
Part number:
ADP3810AR-16.8
CLASSIFICATION:
describe:
IC BATT CHG CONTROLLER
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Number of Cells
    1 ~ 4
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Programmable Features
    Current
  • Fault Protection
    Over Current, Over Voltage
  • Voltage - Supply (Max)
    16V
  • Battery Pack Voltage
    16.8V