AZ1117T-1.8E1
Part number:
AZ1117T-1.8E1
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO220-3
package:
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Current - Output
    1A
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    10 mA
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    TO-220-3
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.25V @ 1A