AZ2940D-3.3E1
Part number:
AZ2940D-3.3E1
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-2
package:
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    1A
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    25 mA
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    TO-252-3
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1A
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Supply (Max)
    18 mA