CR16MCS9VJE7
Part number:
CR16MCS9VJE7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80MQFP
  • Package / Case
    80-QFP
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    16MHz
  • Program Memory Size
    64KB (64K x 8)
  • RAM Size
    3K x 8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Oscillator Type
    External
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Core Processor
    CR16B
  • Data Converters
    A/D 8x12b
  • Core Size
    16-Bit
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V ~ 5.5V