DS1856E-050
Part number:
DS1856E-050
CLASSIFICATION:
describe:
DUAL TEMP-CONTROLLED RESISTOR
currency:
PDF:
specifications
  • Resistance (Ohms)
    50k
  • Features
    Temperature Sensor
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Interface
    I2C
  • Configuration
    Rheostat
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 95°C
  • Number of Taps
    256
  • Voltage - Supply
    2.85V ~ 5.5V
  • Taper
    Linear
  • Supplier Device Package
    16-TSSOP
  • Temperature Coefficient (Typ)
    50ppm/°C