HIP2500IP1
Part number:
HIP2500IP1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
HALF BRIDGE 500VDC DRIVER
  • Package / Case
    16-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Voltage - Supply
    10V ~ 15V
  • Input Type
    Non-Inverting
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    500 V
  • Supplier Device Package
    16-PDIP
  • Rise / Fall Time (Typ)
    25ns, 25ns
  • Channel Type
    Synchronous
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Number of Drivers
    2
  • Gate Type
    N-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    2A, 2A