LM120K-15
Part number:
LM120K-15
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR FIXED STNDRD REG
  • Package / Case
    TO-204AA, TO-3
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Current - Output
    1A
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Output Configuration
    Negative
  • Current - Quiescent (Iq)
    4 mA
  • Voltage - Input (Max)
    -25V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    TO-3-2
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    -15V
  • PSRR
    56dB (120Hz)