LP2980AIM5X-3.6
Part number:
LP2980AIM5X-3.6
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
currency:
PDF:
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    50mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    110 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.6V
  • Control Features
    Enable
  • PSRR
    63dB (1kHz)