LP2980ITPX-3.3
Part number:
LP2980ITPX-3.3
describe:
IC REG LINEAR 1 OUTPUT PBGA5
  • Current - Output
    50mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    110 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Supplier Device Package
    5-uSMD (0.93x1.11)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • PSRR
    63dB (1kHz)