LP2981AIBPX-3.3
Part number:
LP2981AIBPX-3.3
  • Current - Output
    100mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    125 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • PSRR
    63dB (1kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.375V @ 100mA
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Supply (Max)
    1.5 mA