LP2981AIM5-2.9
Part number:
LP2981AIM5-2.9
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    100mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    95 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.9V
  • Control Features
    Enable
  • PSRR
    63dB (1kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.37V @ 100mA
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Supply (Max)
    1.7 mA