MAX1928EUB18
Part number:
MAX1928EUB18
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BUCK 1.8V 800MA 10UMAX
  • Package / Case
    10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Outputs
    1
  • Function
    Step-Down
  • Current - Output
    800mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Output Configuration
    Positive
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Topology
    Buck
  • Supplier Device Package
    10-uMAX
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Voltage - Input (Min)
    2.6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V