MAX1947ETA25
Part number:
MAX1947ETA25
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BOOST 2.5V 380MA 8TDFN
currency:
PDF:
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Function
    Step-Up
  • Current - Output
    380mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Frequency - Switching
    Up to 2MHz
  • Voltage - Input (Max)
    3.6V
  • Topology
    Boost
  • Supplier Device Package
    8-TDFN-EP (3x3)
  • Voltage - Input (Min)
    0.7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V