MAX1963EZT075
Part number:
MAX1963EZT075
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 300MA LDO REG
currency:
PDF:
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    300mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    140 µA
  • Voltage - Input (Max)
    3.6V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-6
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.75V
  • Control Features
    Enable, Reset
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 300mA