MAX4834ETT18C
Part number:
MAX4834ETT18C
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 250MA LDO
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    250mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    150 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    6-TDFN-EP (3x3)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Control Features
    Enable, Reset, Soft Start
  • Voltage Dropout (Max)
    0.165V @ 250mA