MAX6126B50
Part number:
MAX6126B50
CLASSIFICATION:
describe:
VOLTAGE REFERENCE
specifications
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Package / Case
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Temperature Coefficient
    12ppm/°C
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Voltage - Input
    5.2V ~ 12.6V
  • Reference Type
    Series
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Current - Supply
    725µA
  • Supplier Device Package
    8-uMAX/uSOP
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5V
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    2.85µVp-p
  • Current - Output
    10 mA