MAX8630XETD25+T
Part number:
MAX8630XETD25+T
CLASSIFICATION:
describe:
CHARGE PUMPS FOR 5 WHITE LEDS
package:
ROHS status:
Yes
  • Package / Case
    14-WFDFN Exposed Pad
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Outputs
    5
  • Frequency
    1MHz
  • Type
    DC DC Regulator
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Applications
    Backlight
  • Current - Output / Channel
    25mA
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Topology
    Switched Capacitor (Charge Pump)
  • Supplier Device Package
    14-TDFN-EP (3x3)
  • Dimming
    Single-Wire
  • Voltage - Supply (Min)
    2.7V
  • Voltage - Supply (Max)
    5.5V