MAX8841ELT26+T
Part number:
MAX8841ELT26+T
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR ULTRA LO NOISE LDO
package:
ROHS status:
Yes
  • Package / Case
    6-WFDFN
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    150mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    500 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    6-µDFN (1.5x1)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.6V
  • Control Features
    Current Limit, Enable
  • PSRR
    72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.135V @ 120mA