MAX8860EUA33
Part number:
MAX8860EUA33
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 300MA
  • Package / Case
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    300mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    270 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    8-uMAX/uSOP
  • Voltage - Output (Max)
    6.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.25V (3.3V)
  • Control Features
    Enable, Fault Output
  • Voltage Dropout (Max)
    0.155V @ 300mA (Typ)