MC74HC390DR2
Part number:
MC74HC390DR2
CLASSIFICATION:
describe:
IC DECADE COUNTR DL 4BIT 16SOIC
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Elements
    2
  • Logic Type
    Counter, Decade
  • Reset
    Asynchronous
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Trigger Type
    Negative Edge
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Voltage - Supply
    2 V ~ 6 V
  • Count Rate
    50 MHz