MC78FC40HT1
Part number:
MC78FC40HT1
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    65mA
  • Operating Temperature
    -30°C ~ 80°C
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    3.6 µA
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-89-3
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    4V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 40mA