MCP1501T-25E/CHYVAO
Part number:
MCP1501T-25E/CHYVAO
CLASSIFICATION:
describe:
HIGH PREC VOLTAGE REFERENCE
package:
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Voltage - Input
    2.7V ~ 5.5V
  • Reference Type
    Series
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Current - Supply
    550µA
  • Supplier Device Package
    SOT-23-6
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Current - Output
    20 mA