MIC5203-2.8BM4
Part number:
MIC5203-2.8BM4
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR LDO POS VOLT
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    80mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    750 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-143
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Control Features
    Enable
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 80mA
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Supply (Max)
    3 mA