MIC5205-2.7BM5
Part number:
MIC5205-2.7BM5
describe:
IC REG LINEAR 150MA LOW NOISE
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Current - Output
    150mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Current - Quiescent (Iq)
    150 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V
  • Control Features
    Enable
  • PSRR
    75dB (100Hz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Supply (Max)
    2.5 mA