MIC5211-1.8/2.5BM6
Part number:
MIC5211-1.8/2.5BM6
describe:
IC REG LINEAR LDO
currency:
PDF:
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Current - Output
    80mA, 80mA
  • Operating Temperature
    0°C ~ 125°C
  • Current - Quiescent (Iq)
    450 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Number of Regulators
    2
  • Supplier Device Package
    SOT-23-6
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V, 2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 50mA, 0.5V @ 50mA
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Supply (Max)
    1.2 mA