MIC5219-3.1BM5
Part number:
MIC5219-3.1BM5
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR PEAK OUTPUT LDO
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Current - Output
    500mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Current - Quiescent (Iq)
    8 µA
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.1V
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 500mA