MIC5235-1.5BM5
Part number:
MIC5235-1.5BM5
describe:
IC REG LINEAR 150MA MICROCAP LDO
currency:
PDF:
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Current - Output
    150mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Current - Quiescent (Iq)
    35 µA
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 150mA
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Supply (Max)
    4 mA