MIC5245-2.5BM5
Part number:
MIC5245-2.5BM5
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR MICROCAP CMOS LDO
currency:
PDF:
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Current - Output
    150mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Current - Quiescent (Iq)
    150 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • PSRR
    50dB (120Hz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 150mA