MIC5305-2.8BD5
Part number:
MIC5305-2.8BD5
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 150MA LOW DROPOUT
currency:
PDF:
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    150mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    150 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Control Features
    Enable
  • PSRR
    85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)