MPC5121VY400
Part number:
MPC5121VY400
CLASSIFICATION:
describe:
RISC MPU, 32-BIT, 400MHZ PBGA516
package:
ROHS status:
Yes
  • Package / Case
    516-BBGA Exposed Pad
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    400MHz
  • RAM Size
    128K x 8
  • Operating Temperature
    0°C ~ 70°C (TA)
  • Oscillator Type
    External
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Processor
    e300
  • Core Size
    32-Bit Single-Core
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V ~ 1.47V