PIC18F27Q43-E/STX
Part number:
PIC18F27Q43-E/STX
CLASSIFICATION:
describe:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28VQFN
package:
ROHS status:
Yes
  • Package / Case
    28-VFQFN Exposed Pad
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    64MHz
  • Program Memory Size
    128KB (128K x 8)
  • RAM Size
    8K x 8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Oscillator Type
    Internal
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Core Processor
    PIC
  • Data Converters
    A/D 24x12b; D/A 1x8b
  • Core Size
    8-Bit
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 5.5V