RP123K331D-TR
Part number:
RP123K331D-TR
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LIN 3.3V 250MA DFN1010-4
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
price
10000
specifications
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    250mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    25 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    DFN(PL)1010-4
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Control Features
    Enable
  • PSRR
    90dB ~ 65dB (1kHz ~ 100kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.155V @ 250mA