S-85S1AB24-I6T1U
Part number:
S-85S1AB24-I6T1U
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG BUCK 2.4V 200MA SNT-6A
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
price
5000
specifications
  • Package / Case
    6-SMD, Flat Leads
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Outputs
    1
  • Function
    Step-Down
  • Current - Output
    200mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Configuration
    Positive
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Topology
    Buck
  • Supplier Device Package
    SNT-6A
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Voltage - Input (Min)
    2.2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.4V