SAF-XC164N-8F40FBB
Part number:
SAF-XC164N-8F40FBB
CLASSIFICATION:
describe:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    40MHz
  • Program Memory Size
    64KB (64K x 8)
  • RAM Size
    6K x 8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Oscillator Type
    Internal
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    C166SV2
  • Core Size
    16-Bit
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.35V ~ 2.7V