SN74ACT240PWLE
Part number:
SN74ACT240PWLE
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
BUS DRIVER, ACT SERIES, 4-BIT
currency:
PDF:
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Output Type
    3-State
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Elements
    2
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Voltage - Supply
    4.5V ~ 5.5V
  • Number of Bits per Element
    4
  • Current - Output High, Low
    24mA, 24mA