SN74BCT640NS
Part number:
SN74BCT640NS
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC TXRX INVERT 5.5V 20SO
currency:
PDF:
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Output Type
    3-State
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Elements
    1
  • Logic Type
    Transceiver, Inverting
  • Operating Temperature
    0°C ~ 70°C (TA)
  • Voltage - Supply
    4.5V ~ 5.5V
  • Number of Bits per Element
    8
  • Current - Output High, Low
    3mA, 24mA; 15mA, 64mA