SN74LS240ML1
Part number:
SN74LS240ML1
CLASSIFICATION:
describe:
IC BUFFER
package:
ROHS status:
Yes
specifications
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Operating Temperature
    0°C ~ 70°C (TA)
  • Voltage - Supply
    4.75V ~ 5.25V
  • Number of Bits per Element
    4
  • Current - Output High, Low
    15mA, 24mA