TMS320DM641GNZ500
Part number:
TMS320DM641GNZ500
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, 32-BIT
  • Package / Case
    548-BBGA, FCBGA
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Interface
    Host Interface, I2C, McASP, McBSP
  • Type
    Fixed Point
  • Operating Temperature
    0°C ~ 90°C (TC)
  • Non-Volatile Memory
    External
  • On-Chip RAM
    160kB
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Voltage - Core
    1.40V
  • Clock Rate
    500MHz