TN80C151SB16
Part number:
TN80C151SB16
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
8-BIT, 80151 CPU, 16MHZ
currency:
PDF:
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    256 x 8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Oscillator Type
    External, Internal
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Processor
    80C151SB
  • Core Size
    8-Bit
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V ~ 5.5V